ESZTÉTIKUS KOMPOZIT TÖMÉSEK

A fogorvoslás fejlődésével a fémszínű amalgám töméseket kedvező esztétikával rendelkező, fehér színű kompozit tömések váltották le. A kompozit anyagok különböző színárnyalatokban elérhetőek, hogy minden páciens számára a saját fogazatára jellemző színösszetétellel harmonizáljon. Leggyakoribb alkalmazási területük közé tartoznak mind a kisebb, és nagyobb tömések, élpótlások, akár héjak készítése. Amalgám tömések kompozit tömésre való cseréje is természetesen lehetséges, ekkor a korábbi tömést maradéktalanul eltávolítjuk megfelelő elszívás kíséretében, majd megfelelő izolálás mellett, nyál-, és vérmentes közegben a fogorvos által választott adhezív rendszer alkalmazását követően elkészítjük a kompozit tömést.

A feljebb látható esetnél 44 éves férfi páciensem panaszmentes állapotban, általános fogászati szűrésre érkezett. Az első képen jól látható a 24 premolaris fog elálló, szondával tapinthatóan akadó, alászuvasodott kompozit tömése. A nem megfelelő illeszkedéssel rendelkező tömések behatolási kaput biztosítanak a baktériumok számára, ezzel fogszuvasodást okozva. A régi tömést és a szuvas felszíneket eltávolítottam, majd teljesen sima felszínnel rendelkező, alaposan felpolírozott kompozit tömésre cseréltem.

Az előbb említett páciensnél a 48 bölcsességfog barázdarendszerének szuvasodása látható.
A bölcsességfogak elhelyezkedésük, valamint a szájüreg mérete miatt sokszor korlátozottan hozzáférhetőek mind a páciens számára a tisztítás során, mind a fogorvos számára a fog kezelése során. Ebben az esetben a kofferdam izolálás felhelyezése jelentett kisebb kihívást a kis méretű szájüreg miatt. Fokozott garatreflexxel nem kellett számolnom. Az ellátást a szuvas foganyag eltávolítása után kompozit töméssel végeztem.

Számomra mindig örömmel szolgál, amikor pácienseim megtisztelnek bizalmukkal és a front régióban kell tömést készítenem. Az esztétikai zónában a megfelelő formavilág kialakítása, több szín alkalmazása és a megfelelő színárnyalat eltalálása kiemelten fontos, hogy a pótolt fog harmóniában legyen a maradék fogazattal. Ebben az esetben ha megfigyeljük a frontfogak élének lefutását, kopottságuk gyanút ad az erőteljes fogcsikorgatás és fogszorítás szokására. Miután elkészítettem a tömést, artikulációs papírral többször ellenőriztem a páciens artikulációs mozgásait, hogy a tömés épsége ne kerüljön veszélybe az éjszakai fogcsikorgatás során, valamint sínterápiát javasoltam.

Az utolsó diasoron fiatalkorú páciensem frontfogai láthatók. A panasz az 12 fog korábbi tömésének elszíneződése volt, mely szemmel láthatóan alászuvasodott. A korábban még a fog élét nem érintő üreget a szuvasodás kiterjedése miatt az éli részre is ki kellett terjesztenem. Az eredeti formaviszonyokat szem előtt tartva alakítottam ki a kompozit tömést.