A PROFESSZIONÁLIS SZÁJHIGIÉNÉS
KEZELÉS JELENTŐSÉGE






Fogaink felszínén a nyálunkkal való érintkezés hatására már rögtön fogmosást követően vékony filmréteg képződik, melyet pellikulának nevezünk. A pellikula hátulütője, hogy a szájflóra baktériumai könnyen képesek megtapadni benne. A kialakult bakteriális biofilmben a baktériumok gyorsan szaporodnak,a képződött plakk érésen esik át. A szemmel látható, íny felett elhelyezkedő fogfelszíneken képződött plakk a nyálban található szervetlen anyagok, döntően kalcium-,magnézium-foszfátok segítségével elmeszesedni képes, ekkor beszélünk íny felett elhelyezkedő fogkőről, mely leggyakrabban a nagy nyálmirigyek kivezetőcsöveinél keletkezik. Sajnos fogkő nem csak a szabad szemmel látható felszíneken képes képződni, az íny alatt is előfordulhat, ekkor az elmeszesedés a vérben található anyagok segítségével következik be.
A plakk és a fogkő között fontos különbség, hogy a lepedék megfelelően kivitelezett fogmosással eltávolítható, a fogkő viszont szervült, nagyon kemény képlet, melyen már csak a fogorvos által kivitelezett professzionális szájhigiénés kezelés segíthet. A kezelés fontos részét képzi a szájhigiénés instruálás és motiválás, mely során a fogorvos segíti a helyes fogmosási szájápolási szokások elsajátítását, elősegíti a szájhigiéné fokozását. Fontos szem előtt tartanunk, hogy amennyiben a lepedék megfelelően eltávolításra kerül, úgy a fogkő képződés esélyét is minimalizáljuk. A fogkő legfontosabb élettani hatása, hogy az érdes felszínén megtapadó baktériumok és toxinjaik károsítani képesek a fogak körül elhelyezkedő szöveteket, a fogágyat, ezzel gyulladást, ínyvérzést, ínyvisszahúzódást, előrehaladott esetben a fogak meglazulását, mozgását, elvesztését okozva.
A fogkő eltávolítására leggyakrabban kézi és ultrahanggal működő depurátorokat, polírkefét és polírpasztát használunk, beültetett mesterséges készülék esetén (például pacemaker) szónikus, levegő meghajtású műszereket. A beavatkozás fájdalommentesen zajlik, a gyakrabban előforduló, íny felett elhelyezkedő fogkő esetében általában nem szükséges érzéstelenítés, az íny alatt elhelyezkedő fogkő eltávolítását viszont helyi érzéstelenítésben végezzük.
A fenti képeken látható pácienseimet szájhigiénés instruálásban és ultrahangos depurálásban, polírozásban részesítettem.